Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
piątek 14 grudnia 2018  imieniny: Alfred, Izydor
Wiadomości gminne | Kultura, oświata i sport | Galeria | Przetargi | Zamówienia Publiczne | Ogłoszenia
znajdujesz się w:
Gleby
Nasza gmina
Samorząd
Kontakt

  Wpisz swój adres email.
dopisz


Gleby

Gmina Góra charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem występujących na jej terenie gleb. Grunty I klasy nie występują, a klasy II zajmują 0,8% powierzchni. Najwięcej gleb jest w klasach IIIb, IVa i V, nieco mniej w klasie IIIa, IVa i VI.

Udział powierzchni gruntów ornych II i III klasy
bonitacji w powierzchni gruntów ornych ogółem
w Gminie Góra, na tle województwa i kraju


Największe powierzchnie gleb II i III klasy bonitacji występują w zachodniej części Gminy, na rozległej płaskiej wysoczyźnie, w siedmiu obrębach (Brzeżany, Polanowo, Glinka, Sławęcice, Strumienna, Jastrzębia) oraz na wschodzie – w Borszynie Małym i Bronowie.

Na terenie tych wsi udział gleb najlepszych wynosi ponad 50% powierzchni gruntów ornych. W większości są to gleby brunatne wytworzone z glin zwałowych lub piasków gliniastych.

Gleby średniej jakości – IV klasy bonitacyjnej zajmują 32,8% gruntów ornych Gminy. Występują one w rozproszeniu na całym jej terenie i nie tworzą większych zwartych skupisk. W 14 miejscowościach ich udział oscyluje w granicach 40% powierzchni gruntów ornych. Są to gleby brunatne właściwe i wyługowane oraz brunatne kwaśne wytworzone z piasków gliniastych lekkich i słabogliniastych.

Należą one do kompleksu żytniego bardzo dobrego i żytniego dobrego. Grunty te są mniej urodzajne oraz wrażliwe na suszę. Gleby słabe i najsłabsze (klasy bonitacyjne: V, VI i VIz) stanowią 29,1% powierzchni gruntów ornych. Największe ich powierzchnie znajdują się w dwóch obrębach: Wierzowice Małe i Włodków Dolny. Udział tych gleb przekracza tu 90%.

Wytworzone są one z piasków luźnych i słabogliniastych różnej genezy. Są to grunty kompleksów żytnich: słabego i bardzo słabego oraz rolniczo nieprzydatne, predysponowane do zalesienia. Średni wskaźnik bonitacji gruntów ornych wg IUNG wynosi dla obszaru Gminy 53,3 pkt.

 


Rzeka Barycz

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
  
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
kalendarium miesięczne
  
Online: 6 odwiedzin: 8689949
© 2005 - 2018 Góra. All rights reserved.