Trwają prace przy budowie drugostronnego zasilania Góry
Budowa drugostronnego zasilania Góry rozpoczęła się w czwartym kwartale 2023 r. i jest to kluczowa inwestycja, niezbędna do dalszego dynamicznego rozwoju miasta i gminy Góra.
Drugostronne zasilanie energetyczne GPZ Góra linią WN 110kV stanowić będzie połączenie pomiędzy Głównym Punktem Zasilania (GPZ) w miejscowości Rawicz i Głównym Punktem Zasilania w miejscowości Góra i zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla powiatu rawickiego oraz powiatu górowskiego.
Wybudowana linia stanowić będzie drugostronne zasilanie stacji WN/SN Góra. Nowe zasilanie pozwoli podłączyć nowych dużych odbiorców, zwiększy pewność zasilania odbiorców energii powiatu górowskiego i powiatu rawickiego, czyniąc jednocześnie rejon bardziej korzystnym i atrakcyjniejszym dla istniejących i nowych inwestorów. Nastąpi znaczne ograniczenie wyłączeń linii WN spowodowane awariami. Należy dodać, że linia przebiegać będzie terenami Gminy Rawicz, Bojanowo i Góra (Góra, Stara Góra, Kłoda Górowska, Szedziec, Bronów, Zawieścice, Grabowno). Długość projektowanej linii to 27,1 km, na terenie naszej gminy 12,1 km.
Zasilenie GPZ Góra jest uzależnione od jego przebudowy, związanej z dobudowaniem dodatkowych pól i wyposażeniem rozdzielni. Podobna sytuacja ma miejsce w Rawiczu, tam oprócz prac na stacji należy wykonać przepięcie torów linii Rawicz – Góra i Rawicz – Bojanowo, z adaptacją odcinka linii Rawicz – Bojanowo do pracy przewodów roboczych w temperaturze +80C. Przedmiotowe prace wykonuje inna firma wykonawcza. Co do linii Rawicz – Góra, planujemy zakończenie prac do końca tego roku. – wyjaśnia Jarosław Borowski - dyrektor ds. przygotowania inwestycji firmy PBE ELBUD Poznań S.A., która podpisała umowę ze spółką ENEA na zaprojektowanie i wybudowanie linii.
Na dzień 11.03.2025 r. zabudowano 75% fundamentów dla słupów oraz zamontowano i postawiono 75% słupów. Ponadto skablowano 8 na 12 sztuk kolizji SN z linią WN.
W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się także prace związane z wkopywaniem fundamentów i stawianiem słupów w odcinku 1-10 (przed Rawiczem).
