Dożynki gminne 2025 za nami!
W niedzielę 24 sierpnia w Chróścinie odbyły się dożynki gminne, które zgromadziły tłumy mieszkańców naszej gminy i nie tylko!
Część oficjalna rozpoczęła się o godzinie 14:00 mszą świętą w Kościele św. Michała Archanioła w Chróścinie. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe, gdzie na wszystkich zebranych czekała moc atrakcji, a Zespół Akademicki Jedliniok zadbał o barwną oprawę muzyczną oraz taneczną, wprowadzając wszystkich w folklorystyczny klimat wydarzenia.
Wśród przybyłych gości byli m.in. Wicewojewoda Dolnośląski Artur Jurkowski, Radny Województwa Dolnośląskiego Mateusz Jędrachowicz, Starosta Górowski Kazimierz Bogucki, Burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź, Wicestarosta Górowski Ryszard Wawer, Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Maciej Liśkiewicz, sołtysi gminy Góra, dyrektorzy oraz kierownicy gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb mundurowych.
Burmistrz Góry Tadeusz Juska w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za wielki trud oraz dobrą pracę, dzięki której codziennie na nasze stoły trafia zdrowy, polski chleb. Podkreślił także, że coroczne obchody dożynkowe stanowią cenny przejaw tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin. Wieńce dożynkowe to symbol zebranych plonów i urodzaju.
- Dziękuję serdecznie wszystkim instytucjom i osobom, które przyczyniły się do organizacji dzisiejszego Święta Plonów. Dziękuję sponsorom, wystawcom, artystom, społecznościom wsi Chróścina i Witoszyce, starostom dożynek oraz całej społeczności gminy Góra. Wyrazy podziękowania kieruję także do wszystkich sołectw za wspaniałe wieńce dożynkowe, które są wyrazem przywiązania do naszej, polskiej tradycji. Dziękuję serdecznie księżom za wspólną modlitwę w intencji rolników oraz naszej Ojczyzny. Mą wdzięczność kieruję także do zaproszonych gości za uświetnienie tej uroczystości Waszą obecnością - dodał.
Zgodnie z tradycją, po odebraniu chleba od starościny dożynek Weroniki Piejek i starosty dożynek Mateusza Gawła, Burmistrz w towarzystwie dzieci z Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach częstował nim wszystkich zgromadzonych.
W trakcie dożynek odbył się Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym uczestniczyło 12 sołectw, wystawiając 11 wieńców. W konkursie udział wzięły sołectwa: Brzeżany, Chróścina i Witoszyce (wspólny wieniec), Czernina Dolna, Glinka, Jastrzębia, Ligota, Radosław, Ryczeń, Sławęcice, Stara Góra, Strumienna.
Komisja konkursowa w składzie Katarzyna Wiśniewska, Danuta Biernacka i Paweł Wróblewski oceniała sposób wykonania wieńca, wartości artystyczne związane z kulturą zdobienia wieńca oraz jego wygląd zewnętrzny. Wyniki prezentowały się następująco:
- pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Jastrzębia,
- drugie miejsce należało do sołectwa Sławęcice,
- trzecie miejsce wywalczyło sołectwo Stara Góra.
Serdecznie gratulujemy!
Oprócz Zespołu Jedliniok oraz Zespołu Ludowego Mojęcice, na scenie pojawili się także nasi lokalni artyści: Mażoretki Mari-Mar, zespoły ludowe Niezapominajki, Osetnopolanie, wokalistka Agnieszka Kaszkur oraz zespół Retro Band. Gwiazdą wieczoru była formacja Future Folk, łącząca tradycyjne, folkowe brzmienie z muzyką elektroniczną. Dożynki zakończyły się wspaniałą zabawą taneczną z duetem Didżejów Dwóch. Wydarzenie poprowadziła Jolanta Łukasiak.
Organizatorami tegorocznych dożynek były sołectwa Witoszyce i Chróścina na czele z sołtysami - Moniką Siekanowicz oraz Mateuszem Dziubałką, Dom Kultury w Górze i Gmina Góra.
