Narada sołtysów 2025
Dziś w Urzędzie Miasta i Gminy w Górze odbyła się narada sołtysów, która była doskonałą okazją do omówienia najpilniejszych spraw dotyczących sołectw naszej gminy.
W spotkaniu uczestniczyli sołtysi z 26 sołectw, Zastępca Burmistrza Góry Piotr Iskra, Sekretarz Miasta i Gminy Tadeusz Otto, Skarbnik Miasta i Gminy Marek Balowski, a także naczelnicy i kierownicy UMiG w Górze.
Spotkanie rozpoczął Zastępca Burmistrza Piotr Iskra, witając wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Górze nadkom. Piotr Huzar, który mówił m.in. o formach zgłaszania wszelkich zdarzeń za pomocą aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sołtysi otrzymali także numery kontaktowe do dzielnicowych, którzy utrzymują bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną.
Kolejnym elementem narady było omówienie przez Kierownika Biura Obsługi UMiG w Górze Annę Hasiów zadania pn. „Doposażenie świetlic wiejskich w Gminie Góra”, które zostało dofinansowane kwotą 30 000,00 zł w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” w 2025 r. Zadanie polegało na doposażeniu Domu Ludowego w Chróścinie oraz 14 świetlic wiejskich zlokalizowanych na terenie Gminy Góra, tj. Bronów, Czernina Dolna, Czernina Górna, Kłoda Górowska, Kruszyniec, Osetno, Ryczeń, Stara Góra, Strumienna, Ślubów, Gola Górowska, Radosław, Rogów Górowski, Wierzowice Wielkie. Projekt obejmuje doposażenie obiektów w sprzęt AGD (kuchenki gazowo-elektryczne, mikrofalowe, zmywarki, chłodziarki), a także stoły, krzesła, szafki kuchenne wiszące i szafy. Całkowita wartość zadania wynosi 81 715,09 zł.
Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski dokonał omówienia budżetu w kontekście organizacji wszelkiego rodzaju imprez na terenach sołectw oraz poinformował o projekcie budżetu na rok 2026.
Ostatnią częścią narady były wolne głosy oraz wnioski. Sołtysi zgłaszali potrzebę zwrócenia uwagi Policji na częste przypadki łamania przepisów drogowych na terenie wsi. Kierowcy poruszają się tam samochodami z nadmierną prędkością, nie respektując ograniczeń i znaków drogowych. Komendant KPP w Górze obiecał zwiększyć liczbę patroli wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Sołtysi zwracali także uwagę na konieczność dostosowania godzin świecenia lamp ulicznych do zmieniającej się długości dnia. Dyskutowali też o zmianie wysokości opłat za wynajem świetlic wiejskich.
