99. rocznica śmierci Władysława Stanisława Reymonta
Delegacja uczniów wraz z Dyrektorem Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach Leszkiem Steckim 5 grudnia br. wzięła udział w obchodach 99 rocznicy śmierci Władysława Reymonta, patrona szkoły.
Podczas uroczystości, które odbyły na Starych Powązkach w Warszawie, odmówiona została modlitwa, odśpiewano Rotę, złożono kwiaty, wieńce oraz znicze na grobie Władysława Reymonta. Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Krystian Halabarda, Zuzanna Głowniak, Wiktoria Swaczyna. Podczas pobytu w Warszawie delegacja spotkała się z Tadeuszem Samborskim posłem na Sejm RP, jednym z inicjatorów nadania Zespołowi Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Witoszycach imienia Władysława Reymonta, Bożeną Żelazowską wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorami uroczystości byli: Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nasz Reymont”, Ogólnopolski Klub Szkół Reymontowskich, Fundacja im. Władysława Reymonta z siedzibą w Lipcach Reymontowskich, Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Patronat honorowy objął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
W uroczystościach uczestniczyło 15 pocztów sztandarowych szkół reymontowskich z całej Polski. Uczniowie z ZSPiP w Witoszycach po raz pierwszy mieli okazję spacerować po Warszawie i zobaczyć Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Udali się również do Kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie spoczywają serca Władysława Reymonta oraz Fryderyka Chopina.
Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Władysława Reymonta w Witoszycach Leszek Stecki składa serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu: Burmistrzowi Tadeuszowi Jusce, Prezesowi Zakładu Energetyki Cieplnej w Górze Rafałowi Korytowskiemu oraz kierowcy Stanisławowi Sobańskiemu.
Treść: L. Stecki
