Urząd Miasta i Gminy w Górze
Powróć do: Nasza gmina

Położenie

Gmina Góra położona jest w północnej części województwa dolnośląskiego oraz w środkowej i północnej części powiatu górowskiego. Od południowego wschodu graniczy z gminą Wąsosz, od południa z gminą Jemielno, od zachodu z gminą Niechlów. Na bardzo krótkim odcinku północno - zachodnim graniczy z gminą Wschowa, w województwie lubuskim. Od północy i wschodu graniczy z 3 gminami województwa wielkopolskiego: Święciechowa, Rydzyna i Bojanowo.

W środkowej części gminy położone jest miasto Góra; siedziba władz samorządowych - gminnych i powiatowych. Centralnie położony punkt Góry opisują współrzędne geograficzne: 51o40' szerokości geograficznej północnej i 16o32' długości geograficznej wschodniej.

Według klasyfikacji regionów geograficznych gmina Góra położona jest:

  • w południowej części w mezoregionie Pradolina Głogowska, należącym do makroregionu Obniżenie Milicko-Głogowskie;
  • w środkowej i północnej części w mezoregionie Wysoczyzna Leszczyńska, należącym do makroregionu Nizina Południowowielkopolska.

Oba makroregiony są częścią wielkopolsko-śląskiej podprowincji Niziny Środkowopolskie.

W mieście Góra krzyżują się drogi: nr 324 z kierunku Głogów - Ostrów Wielkopolski i nr 323 z kierunku Leszno - Lubin. Miasto Góra znajduje się w odległości:35 km na wschód od Głogowa, 22 km na południe od Leszna i 24 km na północny-zachód od Rawicza.