Piątek, 01 grudnia 2023
Imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
pochmurno
-3°C
Kliknij aby, przetłumaczyć stronę za pomocą Google Tłumacz
Powróć do: Nasza gmina

MIASTO PARTNERSKIE

 

Jedynym miastem partnerskim z jakim Góra utrzymuje kontakty zagraniczne jest niemieckie miasto Herzberg am Harz. Kontakty zapoczątkowane zostały w 1991 roku, a dwa lata później w Górze 23 października 1993 r. podpisano oficjalny dokument o współpracy - Akt o partnerstwie.

Miasto Herzberg położone jest w południowej części gór Harzu. Administracyjnie przynależy do landu Dolna Saksonia i okręgu Getynga. Liczy blisko 14 tys. mieszkańców. Tworzą je miejscowości: Herzberg am Harz, Pöhlde, Lonau, Scharzfeld i Sieber. W Herzbergu mieści się siedziba Interkultura Centro Herzberg, klubu promującego język esperanto. 11 lipca 2006 r. rada miasta ogłosiła Herzberg miastem języka Esperanto (die Esperanto-Stadt). Burmistrzem miasta Herzberg am Harz, od 1 listopada 2021 r. jest Christopher Wagner.

Kontakty pomiędzy Gminą Góra i Miastem Herzberg opierają się na współpracy władz obu miast, kontaktach i wymianie młodzieży, a także na wymianie kulturalnej i sportowej. Duże znaczenie we wzajemnych kontaktach odgrywa wymiana w zakresie języka esperanto. Każdego roku w Niemczech lub w Polsce organizowana jest Letnia Szkoła Esperanto (Salo) dla młodzieży zainteresowanej doskonaleniem tego języka.