Projekt nr RPDS.06.03.01-02-0027/17
Tytuł projektu: Przebudowa nawierzchni drogi Pl. Bolesława Chrobrego w m. Góra
Projekt pn. „Przebudowa nawierzchni drogi Pl. Bolesława Chrobrego w m. Góra” obejmuje przebudowę nawierzchni jezdni, parkingów oraz chodników Pl. Chrobrego, położonej w ścisłym centrum zespołu urbanistycznego miasta wpisanego do rejestru zabytków. Inwestycja zostanie zrealizowana na zdegradowanym obszarze, który został objęty procesem rewitalizacji oraz wynika z zapisów Programu Rewitalizacji dla Gminy Góra na lata 2016-2020. Roboty budowlane przewidują rozbiórkę istniejących nawierzchni jezdni, parkingów oraz chodników i wykonanie nawierzchni jezdni, parkingów oraz chodników z kostki granitowej, która ma nawiązywać to historycznego wyglądu zabytkowego obszaru. W projekcie przewidziane są również elementy wyposażenia technicznego dróg poprawiające bezpieczeństwo m.in. urządzenia odwadniające i odprowadzające wodę oraz obiekty i urządzenia obsługi uczestników ruchu, takie jak przejścia dla pieszych oraz parkingi. Przeprowadzona inwestycja będzie uwzględniała potrzeby osób niepełnosprawnych. Odbiorcami projektu są mieszkańcy obszaru zdegradowanego, turyści, przedsiębiorcy oraz wszyscy mieszkańcy Gminy Góra.
Celem głównym projektu jest kompleksowa rewitalizacja zdegradowanego obszaru centrum miasta Góra. Cel ten będzie realizowany poprzez działania rewitalizacyjne Pl. Bolesława Chrobrego. Przedmiotowa inwestycja jest elementem szerszej koncepcji związanej z rewitalizacją zdegradowanego obszaru wyznaczonego w Gminnym Programie Rewitalizacji. Cel główny projektu zostanie osiągnięty dzięki realizacji następujących celów szczegółowych:
- polepszenie warunków i jakości życia mieszkańców rewitalizowanego obszaru,
- poprawa wizerunku miasta w szczególności obszaru rewitalizowanego jako miejsca wykorzystującego potencjał historyczny i kulturowy,
- podniesienie estetyki przestrzeni zdegradowanego obszaru,
- poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w rewitalizowanym obszarze.
Bezpośrednim efektem projektu będzie poprawa jakości i życia mieszkańców zdegradowanego obszaru oraz całej gminy Góra, którzy skorzystają z poprawy wizerunku oraz funkcjonalności wyremontowanej infrastruktury. Polepszenie warunków i jakości życia mieszkańców będzie jednym z elementów przyczyniających się do redukcji ubóstwa występującego na tym obszarze. Poprawa estetyki obszaru przyczyni się do zmiany postrzegania mieszkańców terenu zdegradowanego i będzie sprzyjać procesowi włączenia społecznego. Realizacja inwestycji sprawi, że obszar ten stanie się miejscem atrakcyjnym do życia i zamieszkania, tym samym ograniczy się odpływ mieszkańców, przede wszystkim ludzi młodych. Obszar projektu znajduje się w centrum zespołu urbanistycznego miasta, wpisanego do rejestru zabytków, o szczególnych walorach historycznych i kulturowych. Tym samym realizacja inwestycji poprawiająca wizerunek tego obszaru wpłynie na zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego tego miejsca oraz zwiększenie tożsamości lokalnej społeczności. Zwiększenie estetyki, a przez to zainteresowania obszarem przez mieszkańców i turystów, wpłynie na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Stanowić to będzie zachętę do otwierania oraz rozwoju na zrewitalizowanym obszarze punktów usługowych i handlowych przyczyniając się do spadku bezrobocia i poprawy sytuacji ekonomicznej mieszkańców.
Wysokość wkładu Unii Europejskiej: 897.375,72 zł