77. rocznica Powrotu Ziemi Górowskiej do Macierzy
Dzień 28 stycznia jest dla naszej społeczności lokalnej szczególnym świętem. Każdego roku, w tym dniu obchodzimy rocznicę powrotu Ziemi Górowskiej do Macierzy. W tym roku obchodzimy 77. rocznicę tego wydarzenia.
Obchody święta rozpoczęły się o godz. 11.30 składaniem kwiatów pod Pomnikiem Wolności na placu Bolesława Chrobrego. Delegacjom przewodniczyły władze samorządowe Gminy Góra i Powiatu Górowskiego, w osobach: Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej, Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Arkadiusza Szupera, Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego Ryszarda Wawera, Wicestarosty Górowskiego Andrzeja Rogali, Zastępcy Burmistrza Góry Magdaleny Głuszko, Skarbnika Miasta i Gminy Góra Marka Balowskiego i Sekretarza Miasta i Gminy Góra Tadeusza Otto. Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności złożyli radni Gminy Góra, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z Prezesem kpt. Henrykiem Adamusem, przedstawiciele służb mundurowych – Policji, Straży Pożarnej, ZHP, przedstawiciele instytucji gminnych i powiatowych, Ochotniczego Hufca Pracy, a także mieszkańcy Góry.
Po ceremonii składania kwiatów pod Pomnikiem Wolności, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Górze odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Góry. W sesji uczestniczyło 13 radnych, Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, Starosta Górowski Urszula Szmydyńska, Wicestarosta Andrzej Rogala, Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Ryszard Wawer, Zastępca Burmistrza Góry Magdalena Głuszko, Skarbnik Miasta i Gminy Góra Marek Balowski, Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto i Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Izabela Baranowska.
Sesję otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Arkadiusz Szuper. Następnie, po uczczeniu minutą ciszy pamięci wszystkich poległych w walkach o wolną Polskę, głos zabrała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz. W swoim wystąpieniu nawiązała do historii Góry i początków zasiedlania tej ziemi. Wskazała także na odpowiedzialność współczesnego pokolenia za los Ziemi Górowskiej.
W kolejnym punkcie sesji Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Socjalnych Pan Maciej Liśkiewicz przedstawił wyniki konkursu Rady Miejskiej na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej.
Do obecnej edycji konkursu zgłoszono trzy prace. Autorką pierwszej była Pani Weronika Pacholska – praca pt. „Metale ciężkie w glebach ogrodu działkowego Relaks II w Górze”. Autorką drugiej pracy była Pani Natalia Kornicka – praca pt. „Podatek od nieruchomości na terenie Gminy Góra w latach 2015-2019”, a autorem trzeciej pracy Pan Arkadiusz Gortych – praca pt. „Społeczeństwo obywatelskie w Gminie Góra na przykładzie funkcjonowania organizacji pozarządowych”.
Jak poinformował Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Spraw Socjalnych na posiedzeniu w dniu 20 stycznia br. po wcześniejszym zapoznaniu się z pracami zgłoszonymi do konkursu postanowiono o przyznaniu tytułu laureata konkursu na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Górowskiej Panu Arkadiuszowi Gortychowi oraz o wyróżnieniu Pani Natalii Kornickiej i Pani Weroniki Pacholskiej.
Sesję zakończył występ wokalistek sekcji wokalnej Domu Kultury w Górze.