Obchody Narodowego Święta Niepodległości
W dniu 11 listopada 2022 r. obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Z tej okazji punktualnie o godz. 11.00 pod Pomnikiem Wolności na Placu Bolesława Chrobrego odbyła się manifestacja patriotyczna upamiętniająca to ważne wydarzenie.
Uroczystość rozpoczęło wystawienie warty honorowej przez 20. Górowską Drużyną Harcerską „GLOCK”, uformowanie szyku przez delegacje wieńcowe, wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Górze. Następnie na Placu Chrobrego zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a poczet flagowy wystawiony przez Zarząd Miejsko-Gminny OSP w Górze wciągnął na masz biało-czerwoną flagę.
Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto, przypomniał pokrótce wydarzenia, które w efekcie doprowadziły do przejęcia władzy przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Po tej krótkiej lekcji historii, przystąpiono do ceremonii składania kwiatów pod Pomnikiem Wolności.
Wieńce, wiązanki kwiatów orz znicze składały delegacje władz samorządowych Gminy Góra i Powiatu Górowskiego na czele z Burmistrz Góry Ireną Krzyszkiewicz i Starostą Górowskim Urszulą Szmydyńską, Radnych Gminy Góra, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, służb mundurowych – Komendy Powiatowej Policji w Górze i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Miejsko-Gminnego ZOPS RP w Górze wraz z młodzieżową drużyną pożarniczą, Związku Harcerstwa Polskiego – 20. Górowskiej Drużyny Harcerskiej „Glock” i 23. Górowskiej Gromady Zuchowej "Przyjaciele Szczerbatka" oraz klas mundurowych górowskiego Liceum. W dalszej kolejności delegacje wieńcowe stanowili przedstawiciele: Komitetu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, Koła Miejsko-Powiatowego Platformy Obywatelskiej RP, Rady Powiatowej Nowej Lewicy, NSZZ „Solidarność” Emerytów i Rencistów w Górze oraz Klubu Gazety Polskiej, Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Górze, Techniki Komunalnej TEKOM Sp. z o.o. w Górze, Biblioteki Miejskiej w Górze, Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu, Powiatowego Urzędu Pracy w Górze, Ośrodka Dziennego Pobytu Osób Starszych i Mieszkań Chronionych w Górze, Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze, Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze, Zespołu Szkół im. gen. S. Kaliskiego w Górze, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze, Szkoły Podstawowej nr 1 im. B. Prusa w Górze, Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Broniewskiego w Górze, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta w Czerninie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Glince, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. J. Korczaka w Ślubowie, Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. W. Reymonta w Witoszycach, Przedszkola Publicznego nr 1 im. M. Konopnickiej w Górze, Przedszkola Publicznego nr 3 im. Jasia i Małgosi w Górze oraz Zespołu Żłobek i Klub Dziecięcy w Górze.
Po zakończeniu ceremonii składania kwiatów hołd sztandarom oddała Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz Starosta Górowski Urszula Szmydyńska.
Uroczystość na Placu Bolesława Chrobrego zakończyło wyprowadzenie sztandarów oraz klas mundurowych Liceum.
Sekretarz Miasta i Gminy Góra Tadeusz Otto podziękował za udział w uroczystości, a w imieniu Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz i Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej zaprosił na godzinę 12.00 do kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny.

