42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, pod Pomnikiem Wolności na placu Bolesława Chrobrego w Górze odbyła się uroczystość składania kwiatów dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar wydarzeń z grudnia 1981 r.
W imieniu mieszkańców Gminy Góra i Powiatu Górowskiego hołd ofiarom stanu wojennego oddała delegacja władz samorządowych na czele z Burmistrz Góry Ireną Krzyszkiewicz i Starostą Górowskim Urszulą Szmydyńską. Wiązanki kwiatów złożyli także internowani w czasie stanu wojennego, przedstawiciele „Solidarności”, partii politycznych, przedstawiciele gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych.
Po ceremonii składania kwiatów Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz podziękowała za udział w uroczystości oraz pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach w naszej historii.
Stan wojenny wprowadzony został na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy) 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. W tym czasie wiele osób poddano różnego rodzaju represjom, a kilkadziesiąt poniosło śmierć z rąk milicji i SB. Liczba internowanych sięgnęła 10 tys. Ograniczone zostały swobody obywatelskie: m. in. wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano; korespondencja oraz rozmowy telefoniczne podlegały specjalnej kontroli i cenzurze. Zmilitaryzowanych zostało wiele zakładów pracy, a na podróżowanie poza miejsce zamieszkania wymagana była specjalna przepustka.
W ogromnej operacji służby bezpieczeństwa, milicji i wojska wykorzystano siły i środki w liczbach: ok 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1,4 tys. pojazdów opancerzonych oraz duże ilości wozów bojowych i innych pojazdów.