39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
W niedzielę, 13 grudnia br. obchodziliśmy 39. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. To właśnie 13 grudnia 1981 r. Polacy w telewizji zobaczyli wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny trwał prawie 1,5 roku. W tym czasie obowiązywała godzina milicyjna, na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka, korespondencja podlegała cenzurze. Wyłączono telefony, a większość najważniejszych instytucji i zakładów została zmilitaryzowana. W wielu zakładach doszło do brutalnych pacyfikacji strajków. W czasie stanu wojennego internowano wiele osób, były także ofiary śmiertelne.
Dla uczczenia pamięci tego wydarzenia i oddania hołdu wszystkim, którzy ucierpieli lub stracili życie w tym trudnym czasie, pod Pomnikiem Wolności w Górze złożone zostały kwiaty oraz zapalone zostały znicze. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Góra i Powiatu Górowskiego, w osobach: Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, Starosty Górowskiego Anny Kolibek, Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego Ryszarda Wawera, Zastępcy Burmistrza Góry Magdaleny Głuszko, Wicestarosty Górowskiego Andrzeja Rogali. Wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele „Solidarności”.
Po ceremonii składania kwiatów Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz podziękowała za udział w uroczystości oraz pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach w naszej historii, gdyż „Pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych jest bronią, która nigdy nie rdzewieje.”

