Drugostronne zasilanie energetyczne Góra - rozpoczęcie robót
6 listopada br. na terenie gminy Góra rozpoczną się długo wyczekiwane roboty budowlane związane z budową linii drugostronnego zasilania energetycznego Góry.
Obecnie zasilanie w energię elektryczną terenu miasta i Gminy Góra odbywa się z Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Góra, który połączony jest z systemem elektroenergetycznym na poziomie napięcia 110kV jedną linią prowadzącą ze Wschowy. Sytuacja ta znacznie ogranicza możliwości i pewności zasilania odbiorców na odpowiednim poziomie.
Zasilanie drugostronne – to zasilanie zrealizowane za pomocą dwóch niezależnych linii zasilających wyposażonych w układ Samoczynnego Załączania Rezerwy (SZR). SZR to układy automatyczno-elektryczne używane w obiektach i sieciach wymagających pewności zasilania. W momencie zaniku zasilania toru podstawowego następuje samoczynne przełączania zasilania do toru rezerwowego. Po przywróceniu napięcia toru podstawowego następuje automatyczny powrót układu zasilania do stanu pierwotnego. Zasilania dwustronne mogą współpracować z zasilaczami UPS w celu zapewnienia zasilania gwarantowanego (nieprzerwana dostawa energii).
Linia o napięciu WN 110Kv stanowić będzie połączenie pomiędzy GPZ w Rawiczu i Głównym Punktem Zasilania przy ul. Starogórskiej w Górze, zapewni ona bezpieczeństwo energetyczne dla powiatu rawickiego oraz powiatu górowskiego. Obecnie powiat górowski zasilany jest jedną linią 110 kV, tzw. linią promieniową, co w przypadku jej awarii powoduje brak możliwości innego zasilania i z konieczności, przerwy w dostawie energii elektrycznej do odbiorców.
Wybudowana linia stanowić będzie drugostronne zasilanie stacji WN/SN Góra. Nowe zasilanie pozwoli podłączyć nowych dużych odbiorców, zwiększy pewność zasilania odbiorców energii powiatu górowskiego i powiatu rawickiego, czyniąc jednocześnie rejon bardziej korzystnym i atrakcyjniejszym dla istniejących i nowych inwestorów. Nastąpi znaczne ograniczenie wyłączeń linii WN spowodowane awariami. Należy dodać, że linia przebiegać będzie terenami Gminy Rawicz, Bojanowo i Góra (Góra, Stara Góra, Kłoda Górowska, Szedziec, Bronów, Zawieścice, Grabowno). Długość projektowanej linii to 27,1 km, na terenie naszej Gminy 12,1 km (42 ha korytarz technologiczny).
Sprawa zapewnienia Gminie Góra tzw. drugostronnego zasilania trwa już od roku 2013. Wówczas spółka ENEA w trybie postępowania przetargowego podpisała umowę z firmą ELBUD z Poznania dla zaprojektowania i wybudowania jednotorowej linii napowietrznej WN 110kV. Uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę opóźniało się między innymi w związku z odwołaniami składanymi przez właścicieli gruntów.
Zważywszy, że omawiana inwestycja przechodzi przez dwa województwa w tym dwa powiaty i trzy gminy, wykonawca musiał uzyskać kilka decyzji pozwolenia na budowę. Należy przypomnieć, że do złożenia przez wnioskodawcę wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na budowę musiały zostać zakończone prace związane z uzyskaniem prawa dysponowania nieruchomościami na cele budowlane oraz ustanowieniem tzw. służebności przesyłu w tym przypadku było to 891 zgód na wejście na daną nieruchomość.
Przy GPZ Góra pomiędzy Górą a Starą Górą widać już żelbetowe fundamenty pod stalowe konstrukcje słupów przesyłowych.