Energia odnawialna w miejskim systemie ciepłowniczym
11 marca 2025 roku Burmistrz Góry Tadeusz Juska oraz Zastępca Burmistrza Góry Piotr Iskra spotkali się z przedstawicielami Polskiej Grupy Biogazowej Inwestycje Sp. z o.o. Prezesem Zarządu Tomaszem Strzeleckim oraz Kierownikiem Wydziału Rozwoju i Koordynacji Projektów Marcinem Deres. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Rafał Korytowski oraz Jan Mitura.
Polska Grupa Biogazowa jest liderem w produkcji energii odnawialnej z biogazu w Polsce oraz dostawcą na rynki międzynarodowe innowacyjnych technologii, wykorzystujących inteligentne systemy informatyczne, wspierające produkcję zielonej energii elektrycznej oraz cieplnej.
Na spotkaniu zostały omówione tematy związane ze współpracą przy budowie biogazowni i wykorzystaniu ciepła odpadowego oraz zielonej energii elektrycznej do zasilania w ciepło miejskiej sieci ciepłowniczej.
Wykorzystanie energii odnawialnej w miejskim systemie ciepłowniczym pozwoli uzyskać status efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego. Osiągnięcie statusu systemu efektywnego energetycznie pozwoli na rozszerzenie dzielności i podłączenie nowych odbiorców ciepła oraz nie ponoszenia kosztów związanych z emisją dwutlenku węgla w związku z implementacją systemu ETS2.

