Komunikat o wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI).
Informujemy o pojawieniu się na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w tym w sąsiadującym województwie opolskim, ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków tzw. „ptasiej grypy” (HPAI).
W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu apeluje o zgłaszanie do właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego – przypadków zwiększonej śmiertelności dzikich ptaków, zwłaszcza padłych ptaków wodnych (np. bernikla białolica, gęś gęgawa, świstun, łabędź niemy, krzyżówka, mewy) oraz drapieżników (np. myszołów zwyczajny), a także masowych padnięć innych ptaków – niezwłocznie po ich zaobserwowaniu.
Działanie to jest niezwykle istotne, ponieważ wirus "ptasiej grypy" jest przenoszony przez zarażone dzikie ptaki, które w związku z wiosenną migracją mogą masowo pojawiać się w różnych rejonach województwa dolnośląskiego, zwłaszcza w rejonach większych zbiorników wodnych, dolin rzecznych lub stawów hodowlanych
Kontakt:
PIW Góra: tel. 65 543 23 46, 65 544 16 58, adres email: gora@wroc.wiw.gov.pl
PCZK w Górze: tel. 65 544 39 10, 785 858 832, adres email: gora@czkw.wroc.pl

