Kontrole zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Szanowni Państwo
Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. z 2023 r. poz.1469 z późn. zm.) nałożyła od 1 stycznia 2023 roku na wszystkie gminy w Polsce nowe obowiązki w zakresie prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości ciekłe oraz ewidencji przydomowych ścieków oraz prowadzenia kontroli w zakresie ich regularnego opróżniania.
Mając na uwadze konieczność zaktualizowania posiadanych danych przez Gminę, właściciele nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków mieli możliwość złożenia do dnia 30 kwietnia 2023 r. stosownego zgłoszenia do wyżej wymienionej ewidencji prowadzonej przez gminę. Niestety nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli takie oświadczenia.
W związku z powyższym Wydział Ochrony Środowiska rozpoczął kontrole właścicieli nieruchomości pod kątem wywiązywania się z obowiązków wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulaminu utrzymani czystości i porządku na terenie Gminy Góra. Kontrole prowadzone są przez upoważnionych pracowników Wydziału Ochrony Środowiska.
W pierwszej kolejności kontroli mogą spodziewać się właściciele nieruchomości, którzy nie złożyli stosownych oświadczeń. Do tych osób wysyłane są już wezwania do przedstawienia dokumentów potwierdzających podpisanie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie usług wywozu nieczystości ciekłych lub osadników z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków oraz dowody potwierdzające opłaty za te usługi.
W/w dokumenty winny być okazywane na każde wezwanie organu kontrolującego. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kontrole pod takie prowadzone będą co najmniej raz na dwa lata.
UWAGA
Każdy właściciel nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy zobowiązany jest do opróżniania go nie rzadziej niż raz na trzy miesiące a osadnik z instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków raz na rok.
Za utrudnienie lub uniemożliwienie kontroli przewidziana jest kara grzywny określona w art. 10 ust. 2d ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (kto utrudnia lub udaremnia przeprowadzenie kontroli – podlega garze grzywny).