Warsztaty ekologiczne z okazji Dnia Ochrony Środowiska
W dniach 2 i 3 czerwca 2026 r., w związku z obchodzonym 5 czerwca Dniem Ochrony Środowiska, w szkołach podstawowych Gminy Góra odbyły się warsztaty ekologiczne pt. "Ekologia na co dzień". Łącznie przeprowadzono 24 warsztaty ekologiczne w 5 placówkach oświatowych, w których udział wzięło 456 uczniów.
W trakcie warsztatów uczniowie uczyli się prawidłowej segregacji odpadów korzystając z kolorowych pojemników i zestawów edukacyjnych, brali udział w zagadkach ekologicznych, dzięki którym utrwalały wiedzę o odpadach, wodzie, energii i codziennych nawykach, analizowali swoje codzienne zachowania związane z oszczędzaniem energii, wody i ograniczaniem odpadów, rozmawiali o odpowiedzialnych zakupach, unikaniu plastiku, ponownym wykorzystaniu przedmiotów i ograniczaniu marnowania żywności.
Uczniowie po warsztatach: znają zasady prawidłowej segregacji odpadów, potrafią wskazać, jak ich codzienne wybory wpływają na środowisko, rozwijają krytyczne myślenie i umiejętność oceny własnych nawyków, wykazują większą świadomość ekologiczną, potrafią zaplanować własne działania proekologiczne, zapisując je w formie eko‑postanowień.
Warsztaty stanowiły atrakcyjne wprowadzenie do tematyki ekologii i zrównoważonego stylu życia. Połączenie wiedzy, zabawy i działania sprawiło, że uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i z entuzjazmem tworzyli swoje eko‑postanowienia. Zajęcia wzmocniły motywację dzieci do dbania o planetę w codziennych sytuacjach – w domu, w szkole i w przestrzeni publicznej.
Zajęcia przeprowadzone zostały przez firmę Ekolandia.edu. Kornelia Cypryjańska-Perucka, Wrocław 51-356; ul. Grodzieńska 20/9, za kwotę 19 188,00 zł.
Gmina Góra złożyła wniosek o udzielenie dofinansowania na realizację niniejszego zadania w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

