Warsztaty językowe „Nauka bez Granic” pt. „Scottish Culture: Bagpipes, Kilts and Ceilidh Dancing"
W dniu 21 października 20204 r. uczniowie Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. św. Huberta wraz z paniami Jolantą Kantorczyk i Lidią Kaczor wzięli udział w wycieczce do Poznania, która została zorganizowana w ramach realizacji zadań projektu pt. “Przyjaciele Natury: Angielska Podróż w Świat Ekologii” (“Nature’s Friends: An English Journey into Ecology”), który jest realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING.
Głównym punktem wyjazdu były warsztaty językowe „Nauka bez granic” pt. "Scottish Culture: Bagpipes, Kilts and Ceilidh Dancing". Warsztaty poprowadził pan Thomas Smith, obywatel Szkocji, który w przystępny sposób przybliżył uczniom fascynującą kulturę swojego kraju. Warsztaty rozpoczęły się od praktycznej nauki tańca ceilidh, co było nie tylko zabawnym, ale i aktywizującym doświadczeniem, pozwalającym poczuć ducha szkockich tradycji. Uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się więcej na temat tradycyjnych szkockich dud, ich historii oraz znaczenia w kulturze Szkocji. Thomas Smith opowiedział także o kiltach – charakterystycznych, kraciastych spódnicach noszonych przez mężczyzn, które stanowią ważny element narodowego stroju szkockiego. Spotkanie z Thomasem Smith było niecodzienną okazją obcowania z native speakerem.
Po zakończonych warsztatach uczniowie wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez panią Jolantę Kantorczyk, która odbyła się na dworcu Poznań Główny. Celem gry było wykorzystanie zdobytych umiejętności językowych w praktyce. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania w języku angielskim, dotyczące m.in. funkcjonowania dworca, informacji turystycznych, bezpieczeństwa i usług dla podróżnych. Zadania wymagały spostrzegawczości oraz praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy językowej, co uczyniło grę nie tylko edukacyjną, ale także świetną zabawą.
Cały wyjazd okazał się niezwykle wartościowym doświadczeniem – uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat szkockiej kultury oraz doskonalić umiejętności językowe w praktyce.
Jolanta Kantorczyk