"Naukobus" w ZSPiP w Witoszyach
W dniach od 4-6 kwietnia 2022 r. gościmy w naszej szkole 11 stacji badawczych wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik. Program „Naukobus”, realizowany i finansowany jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
Eksponaty zostały rozlokowane w sali gimnastycznej ZSPiP w Witoszycach. W skład objazdowej wystawy wchodziły interaktywne eksponaty oraz urządzenia i materiały, których zadaniem jest zachęcenie odwiedzających do poszerzania wiedzy o zjawiskach zachodzących w otaczającym świecie. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe. W wystawie uczestniczą uczniowie każdej klasy (w tym oddziały przedszkolne) oraz uczniowie z zaproszonej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Glince. Dzieci są zachwycone ekspozycją, z ciekawością oglądają wystawę, dotykają różnych przyrządów, robią eksperymenty i świetnie się przy tym bawią, dając sobie szansę na poszerzenie wiedzy przez dobrą zabawę. Jednak największe zainteresowanie u dzieci wzbudziła ”Kula Plazmowa”, która przez drobne wyładowania elektrostatyczne, wywołuje u nich trochę radości i niepokoju a także wielką satysfakcję sprawiła im „Człowiek- układanka”- gdzie dzieci mogły uzupełniać brakujące elementy ludzkiego ciała. Podczas wystawy uczniowie poznają wiele zjawisk naukowych m.in., z fizyki, biologii, chemii czy informatyki. Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych. Jest to okazja do obudzenia w uczniach naukowej pasji.

