Pamięć o pierwszych władzach Góry wciąż żywa
Dziś Burmistrz Góry Tadeusz Juska, Starosta Górowski Kazimierz Bogucki oraz Zastępca Burmistrza Góry Piotr Iskra uczcili pamięć pierwszego burmistrza Góry Aleksandra Zalewskiego oraz pierwszego starosty górowskiego Augusta Herbsta zapalając znicze na ich grobach na Cmentarzu Parafialnym w Górze.
Aleksander Zalewski był pierwszym burmistrzem Góry, pełniącym swoją funkcję od 1 czerwca do 1 września 1945 roku — dnia, w którym tragicznie zmarł. Urodził się 25 lutego 1902 roku w Warszawie. Po upadku powstania warszawskiego wraz z żoną Jadwigą trafił do Góry jako robotnik przymusowy. Wkrótce podjął pracę jako tłumacz w sowieckiej komendanturze przy ul. Wrocławskiej.
Stanowisko burmistrza objął po przybyciu do miasta Augusta Herbsta — Pełnomocnika Rządu RP dla Obwodu Nr IV „Góra”, który od maja 1945 r. tworzył polską administrację na ziemi górowskiej, a potem pełnił funkcję pierwszego starosty górowskiego.
Niespełna trzy miesiące później Zalewski został ciężko pobity w stodole przy ul. Tylnej — według relacji, sprawcami byli żołnierze Armii Czerwonej. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł 1 września 1945 roku w szpitalu w Lesznie, mając 43 lata.

