Dyskusja o spółdzielni energetycznej
Powołanie oraz funkcjonowanie spółdzielni energetycznej było wczoraj tematem spotkania radnych Rady Miejskiej Góry z Krzysztofem Białasem – Prezesem Zarządu Spółdzielni Energetycznej w Czerwonaku.
W spotkaniu udział wzięli także: Burmistrz Góry Tadeusz Juska, Wiceburmistrz Góry Piotr Iskra, Prezes Zarządu ZEC w Górze Rafał Korytowski oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej UMiG w Górze Paweł Wróblewski.
Spółdzielnię energetyczną tworzą partnerzy-udziałowcy, którymi mogą być Gmina Góra, ZEC Sp. z o.o. w Górze czy Technika Komunalna TEKOM Sp. z o.o. Taka jednostka może być powołana na podstawie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2019 r. poz. 1524), w której znalazła się przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi autopoprawka wprowadzająca przepisy pozwalające na rozwój spółdzielni energetycznych w Polsce.
Spółdzielnia energetyczna jest spółdzielnią w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z dnia 4 października 2019 r. o spółdzielniach rolników, której przedmiot działalności polega na wytwarzaniu energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej. Spółdzielnia energetyczna może podjąć działalność po zamieszczeniu jej danych w wykazie spółdzielni energetycznych. Wykaz spółdzielni energetycznych prowadzi Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i publikowany jest na stronie internetowej KOWR.
W ramach preferencji, spółdzielnie energetyczne rozliczają się ze sprzedawcą energii w systemie prosumenckim, na podstawie upustów. Sprzedawca energii elektrycznej dokonuje rozliczenia energii, wprowadzonej i pobranej do sieci elektroenergetycznej, ze spółdzielnią energetyczną na podstawie danych pomiarowych pobranych przez OSD od wszystkich wytwórców i odbiorców energii elektrycznej zrzeszonych w spółdzielni elektrycznej. Rozliczenie odbywa si w stosunku ilościowym 1 do 0,6.
Dużą zaletą spółdzielni energetycznej jest to, że jej członkowie wspólnie decydują o tym, ile będzie ich kosztować energia. Oczywiście musi to opierać się na rachunku ekonomicznym, czyli uwzględniać m.in. poniesione koszty inwestycyjne. Są również upusty oraz dotacje, z których spółdzielcy mogą korzystać. Przykładowo, dla gminy, która musi zapewnić energię dla wielu swoich obiektów, rozproszonych po całej gminie, bardzo korzystne będzie nieodpłatne przesłanie taniej energii z własnego (spółdzielczego) źródła OZE. Jeśli gmina posiada jednostki wytwórcze, takie jak choćby panele fotowoltaiczne zainstalowane na niektórych dachach, może uzyskiwać większy wskaźnik autokonsumpcji, gdyż profile poboru energii na poszczególnych obiektach będą różne. Do korzyści wynikających z przynależności do spółdzielni energetycznej zaliczyć można także bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększenie się atrakcyjności dla inwestorów terenu, na którym działa spółdzielnia z tytułu dostępności do tańszej i ekologicznej energii.