Żywa lekcja historii - spotkanie z ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego
Dzięki zaproszeniu otrzymanemu przez twórców projektu BohaterOn uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Górze wraz z nauczycielką historii panią Joanną Nowacką, mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym spotkaniu z panem Zbigniewem Grochowskim - ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego, w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Była to ważna i wzruszająca lekcja historii ze świadkiem tych strasznych czasów dla naszych rodaków i ojczyzny.
Pan Zbigniew opowiedział o tym, czym zajmował się będąc harcerzem Szarych Szeregów. Jak wyglądało życie Warszawiaków, z jakimi niebezpieczeństwami przyszło się mierzyć Powstańcom. Jako 18 - letni chłopak, żołnierz Armii Krajowej - fotografował zgliszcza Warszawy, miejsca masowych mordów, barykady, aby dziś ocalić od zapomnienia i pokazać światu tę starszą historię naszego kraju. Ogromnie cieszył się na to spotkanie z młodzieżą, ponieważ podkreślił, że życie w wolnej ojczyźnie to przywilej, dany tym, którzy będą znać historię, pielęgnować pamięć i szanować to, co dziś mają: rodzinę, możliwość edukacji, działanie na rzecz wolnej Polski.
Czujemy się dumni z tak wspaniałego spotkania.
Treść: Joanna Nowacka

