41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
We wtorek, 13 grudnia br. obchodziliśmy 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. To właśnie 13 grudnia 1981 r. Polacy w telewizji zobaczyli wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o wprowadzeniu stanu wojennego. Stan wojenny trwał prawie 1,5 roku. W tym czasie obowiązywała godzina milicyjna, na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka, korespondencja podlegała cenzurze. Wyłączono telefony, a większość najważniejszych instytucji i zakładów została zmilitaryzowana. W wielu zakładach doszło do brutalnych pacyfikacji strajków. W czasie stanu wojennego internowano wiele osób, były także ofiary śmiertelne.
Dla uczczenia pamięci tego wydarzenia i oddania hołdu wszystkim, którzy ucierpieli lub stracili życie w tym trudnym czasie, pod Pomnikiem Wolności w Górze złożone zostały kwiaty oraz zapalone zostały znicze. W uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Góra i Powiatu Górowskiego, w osobach: Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz, Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej, Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego Ryszarda Wawera, Przewodniczącego Rady Miejskiej Góry Arkadiusza Szupera, Zastępcy Burmistrza Góry Magdaleny Głuszko. Wiązanki kwiatów złożyli także internowani w czasie stanu wojennego, przedstawiciele „Solidarności”, partii politycznych, przedstawiciele gminnych i powiatowych jednostek organizacyjnych, harcerze. W imieniu Poseł na Sejm RP Agnieszki Soin wiązankę kwiatów złożył asystent Julian Kospiczewicz. Wartę honorową wystawiła 20. Górowska Drużyna Harcerska „Glock”
Po ceremonii składania kwiatów Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz podziękowała za udział w uroczystości oraz pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach w naszej historii, gdyż „Pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych jest bronią, która nigdy nie rdzewieje.”
Górowscy harcerze na ręce Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz i Starosty Górowskiego Urszuli Szmydyńskiej przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju niosące ze sobą nie tylko braterstwo i miłość, ale także szczególnie potrzebną w tych trudnych czasach nadzieję.

