Przywróćmy ich Pamięć- „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”
„Żołnierze niezłomni nie walczyli z Polską i Polakami, jak próbowano nam wmówić. Oni walczyli o Polskę i o Polaków. Nie opuścili swojej Ojczyzny – za nią cierpieli, za nią umierali. Nasz hołd i pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla wszystkiego, co w ponadtysiącletnich dziejach naszego państwa i narodu stanowiło o wielkości i wyjątkowości Polaków, a także o naszej pozycji w Europie. Dziś marzenia Żołnierzy Wyklętych o Polsce chcemy i możemy urzeczywistnia - Prezydent RP Andrzej Duda.
Młodzież z górowskiego Hufca Pracy Pamięta o swoich Bohaterach! I stara się przybliżyć ich sylwetki –historię społeczności lokalnej. W tym roku wraz ze Stowarzyszeniem Patriotyczna Góra przygotowali Wystawę pt. „ Przywróćmy ich Pamięć – Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. W 28 lutego 2022 przystąpiliśmy wspólnie do instalacji wystawy w zabytkowej Wieży Głogowskiej w Górze – odpowiedniej inscenizacji zimne mury- czerwona cegłą. Tą przestrzeń wypełniły zdjęcia – wizerunki Naszych Bohaterów a przy nich znicze biało-czerwone symbol Pamięci .
01 marca 2022 roku punktualnie o godzinie 9.00 otworzyły się z hukiem stare drzwi wieży. Na dole już czekała młodzież aby zobaczyć wystawę. Witały ich pieśni o żołnierzach wyklętych. Szli powoli krętymi schodami by dotrzeć do celu- wystawy. Tu czekała ich lekcja historii w otoczeniu zdjęć, mundurów, broni , książek i ulotek. Każdy eksponat można było dotknąć. O naszych bohaterach opowiadał Prezes Stowarzyszenia Patriotyczna Góra Robert Świerszcz za co z całego serca dziękujemy!
Wielu z naszych bohaterów poległo z bronią w ręku, innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Nie każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie, przez jakie cierpienia, męki i krzywdy musieli przejść nasi niezłomni bohaterowie. Takich osób, które zasługują na szacunek, podziw i hołd jest bardzo wiele: Rotmistrz Witold Pilecki, Major Hieronim Dekutowski „Zapora”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Feliks Salmanowicz „Zagończyk”, Jan Rodowicz „Anoda”, Józef Franczak ps. "Laluś" to ten ostatni, który zginął w walce 1963 roku. Prezydent Lech Kaczyński korzystając ze swego konstytucyjnego uprawnienia do inicjatywy ustawodawczej, w 2010 roku złożył na ręce Marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 rok.
Żołnierze Niezłomni walczyli o wolność ojczyzny ale nie doczekali wolnej Polski. Zginęli bohatersko, a wielu z nich nie ma nawet swoich grobów. Przez lata komunistycznej władzy byli wyszydzani i upokarzani, byli skazani na zapomnienie. Jednak pamięć o nich nie zginęła.
Jeśli jeszcze nie widziałeś naszej wystawy to nic straconego jest dostępna dla zwiedzających Wieżę Głogowską w Górze do 30 kwietnia- Zapraszamy!
Tekst: Zofia Świerszcz
Zdjęcia: Magdalena Gronowicz i Zofia Świerszcz