Tradycyjna Barbórka w Zespole Żłobek i Klub Dziecięcy w Górze
„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku
wielu pracuje dzielnych górników.
Za czarny węgiel i za sól białą
chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!”
,,Barbórka'' czyli Święto Górnika obchodzone na cześć św. Barbary patronki górników obchodzone jest 4 XII. Jest to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Uroczystość ta już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Zespołu Żłobek i Klub Dziecięcy w Górze. Niestety, w obliczu pandemii COVID-19, placówka nie mogła gościć zaprzyjaźnionych górników z Zakładów Górniczych „Lubin”. Jednak nie zapomnieli oni o naszych maluchach. Przekazali oni dzieciom rekwizyty związane z pracą górników. Dzieci mogły zobaczyć oraz przymierzyć czako, kask do pracy odkrywkowej, szpade. Najwięcej radości jednak sprawiło odkrywanie czym jest i do czego służy węgiel. Maluchy z zapałem malowały i ozdabiały wagony z węglem, dekorowały czapkę górniczą. Nie zabrakło również opowieści i historyjek obrazkowych demonstrujących ciężką pracę w kopalni. Pełen emocji i wrażeń dzień zakończyły wspólne tematyczne zabawy i gry ruchowe.

